آشنایی با شکل و فرم بدن به‌منظور شناخت کامل بخش‌های مختلف آن

faizeen zavahir که یک جراح پلاستیک است توضیح می‌دهد که چگونه شناخت درست فرم بدن می‌تواند انجام اعمال جراحی موفقیت‌آمیز در بخش‌های مختلف بدن را در پی داشته باشد:

شناخت فرم بدن

در طی بیست سال گذشته، تمرکز رسانه‌های مختلف به‌ویژه در بخش تجاری و تبلیغات بر فرم بدن، به‌صورت ایدئال آن بوده است اما در سال‌های اخیر فرم‌ها و اشکال مختلفی از بدن موردتوجه قرارگرفته است.
شرکت  dove که درزمینهٔ محصولات زیبایی فعالیت می‌کند، به‌عنوان یک شرکت معتبر در خط مقدم تغییر این نگرش برای پذیرش زنان و مردان با فرم‌های بدن مختلف  قرار دارد.

از سال 2004 با شرکت در کمپینreal beauty  نقش مؤثری در این زمینه داشته است. این نظریه که داشتن یک رژیم لاغری مناسب و سالم و همچنین ورزش کافی برای داشتن یک بدن سالم با فرم دلخواه و ایدئال بهترین روش است، برای همه افراد قابل‌قبول است. اما متخصصان میگویند که داشتن یک رژیم غذایی خود به‌تنهایی برای حذف برخی از چربی‌های سخت و پایدار از بدن کافی نیست.

 

در حقیقت، حدود 98% از زنان به خاطر داشتن همین چربی‌های پایدار در بدن خود دچار کاهش اعتمادبه‌نفس و نشاط در زندگی خود می‌شوند. تکنولوژی‌های مبتنی بر فرم دهی به بدن (body contouring) توسط متخصصان این حوزه توانسته تا حد زیادی این مشکلات را حل کند.

با استفاده از تکنولوژی‌های جدید می‌توان به بسیاری از این مشکلات پایان داد. تکنیک‌های مبتنی بر لیپوساکشن هنوز در بین بسیاری از افراد از محبوبیت زیادی برخوردار است اما این روش مبتنی بر جراحی بوده و دارای عوارض جانبی متعددی است. به همین علت برخی از افراد و بیماران روش‌های مناسب‌تری مانند کرایولیپولیز، لیپولیز با لیزر، استفاده از امواج فراصوت و رادیویی را به روش‌های تهاجمی ترجیح می‌دهند. هرکدام از این تکنیک‌ها نیاز به‌وسیله و ابزار مخصوص به خود می‌باشند. همچنین ملاحظاتی مبنی بر اینکه با توجه به تاریخچه و فرم بدن بیمار از چه روشی برای حذف چربی‌ها استفاده شود، نیز وجود دارد.

شناخت فرم‌های مختلف بدن (somatotypes)

فرم بدن اکتومورف

در اوایل دهه 40 میلادی، william herbert sheldon، فیزیک جسمی انسان‌ها را در 3 سوماتوتایپ (فرم فیزیکی بدن) مختلف بنام‌های: اکتومورف، اندومورف و مزومورف طبقه‌بندی کرد. افرادی که دارای فرم بدنی اکتومورف هستند، اندامی لاغر و نحیف داشته، فاصله شانه‌ها از همدیگر کم و قفسه سینه و لگن در این افراد بسیار ظریف است. به علت متابولیسم بسیار بالای این افراد، بیمارانی با این فرم بدنی، چربی کمتری در مقایسه با افراد دو گروه دیگر دارند. در مطالعه‌ای که در سال 1989 منتشر شد، مشخص شد عمده افراد داری فرم بدنی اکتومورف مذکر هستند.

فرم بدن اندومورف

در نقطه مقابل این دسته‌بندی، افراد اندومورف قرار دارند. داشتن استخوان‌های درشت و قدکوتاه از نشانه‌های بارز گروه بدنی اندومورف است. اندومورف‌ها معمولاً استعداد خوبی برای چاق شدن دارند و ازآنجاکه ساختمان بدنی آن‌ها محکم است در صورت انجام تمرینات ورزشی به‌سرعت پیشرفت کرده و از چاقی (به معنای منفی آن یعنی انباشته شدن بدن از چربی) در امان‌اند.  در کل بافت چربی بیشتری در بدن این افراد وجود دارد.

فرم بدن مزومورف

مزومورف‌ها افرادی هستند که حدفاصل بین دو گروه اکتومورف و اندومورف هستند. می‌توان گفت که در بین گروه‌های بدنی زیباترین و مناسب‌ترین حالت بدنی متعلق به مزومورف‌ها است. مزومورف‌ها هم کشیدگی عضلات اکتومورف‌ها رادارند هم انسجام بدنی اندومورف‌ها را. مزومورف‌ها همچنین از ساختمان بدنی مناسبی برخوردار می‌باشند.

آن‌ها به‌شدت مستعد کاهش وزن بدن در زمان کوتاه هستند. عمده بیماران دارای سوماتوتایپی، مرکب از هر سه گروه هستند. اگرچه در سال‌های اخیر فرم‌های بدنی جدیدی مانند فرم گلابی‌شکل، سیب، مثلث وارونه، کمر و باسن برجسته و صاف و کشیده نیز به وجود آمده‌اند. به‌طورمعمول، ما نوع بدن بیمار را با توجه به مشاهدات خودارزیابی می‌کنیم.

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی برای تفکیک عضلات و تناسب اندام

ویژگی ها

بر اساس تجربه بالینی من، نگرانی‌ها و دغدغه‌های بسیار زیاد و مختلفی درباره شکل و فرم بدن افراد وجود دارد. اکتومورف‌ها افرادی لاغر با حداقل بافت چربی در دستان و بازوها، لگن و پاهای خود هستند، بنابراین بهتر است تا بر روی چربی موجود در باسن این افراد متمرکز بود. من متوجه شدم که بسیاری از بیماران در این گروه، از اینکه باسن آن‌ها فرم و گردی کامل را ندارند ناراضی هستند. جالب است بدانید که امروزه با استفاده از روش‌های مبتنی بر لیفتینگ باسن می‌توان تا میزان 500%  آن را به فرم دلخواه بیماران نزدیک کرد تا ظاهری جذاب‌تر داشته باشند.

بیشتر بخوانید: مزوتراپی چیست ؟

اندومورف‌ها معمولاً دارای وزن غیرعادی بوده و بافت چربی در بدن آن‌ها به‌صورت غیریکنواخت گسترش‌یافته است. یک نگرانی و مشکل شایع در این افراد شل شدگی و آویزان شدن پوست ناحیه زیر بازوهاست و بر طبق تجربه من، بیشتر افراد بالای 40 سال از این پدیده ناراضی هستند. شواهد نشان داده است که افراد عاطفی و زودرنج شانس بالایی در افزایش وزن و چاق شدن داشته و شواهد دیگری نشان می‌دهد سبک زندگی افراد به‌شدت در نحوه توزیع بافت چربی در سوماتوتایپ‌های مختلف نقش دارد. من همیشه این سه سوماتوتایپ را در آموزش‌ها و اقدامات بالینی و به‌منظور کسب بهترین، طبیعی‌ترین و رضایت‌بخش‌ترین نتیجه در نظر می‌گیرم.

بیشتر بخوانید: 14 راه ساده و عملی برای کاهش مصرف قند!

درمان شخصی‌سازی‌شده برای درمان انواع مختلف از فرم بدن

درمان‌های شخصی‌سازی‌شده برای درمان افراد با فرم‌های بدنی مختلف یکی از بهترین و مناسب‌ترین شیوه‌های درمان تا به امروز است. بنابراین روش، شناسایی محل قرارگیری و انباشت چربی در بدن چه به‌صورت زیر جلدی و یا در داخل بافت‌های بدن از اهمیت بالایی برخوردار است. عوامل دیگری مانند ژنتیک فرد، جنسیت و شکل بدن بر انتخاب نوع درمان تأثیرگذار است. به‌طور مثال، در بدن‌های شبیه به شکل سیب که ترکیبی از دو سوماتوتایپ اندومورف و اکتومورف هستند چربی عمدتاً در بافت‌های زیرین و اطراف شکم دیده می‌شود.

کرایولیپولیز

تکنیک کرایولیپولیز از طریق سرد کردن سلول‌های چربی انجام می‌گردد که وسیله موردنظر باید در حدود 45 دقیقه در ناحیه موردنظر قرار بگیرد. مطالعات نشان داده است که در 86% از افرادی که بدین طریق درمان شده‌اند، بافت چربی بعد از اولین جلسه درمانی به میزان 25% کاهش‌یافته است.

در یک مطالعه بر روی 20 زن که دارای بافت چربی اضافی در ران پا و ساعد خود بودند مشخص‌شده است که اغلب آنان بعد از گذشت 3 تا 6 ماه از درمان، از نتایج حاصله بسیار راضی بوده‌اند. ازنظر آماری تفاوت معناداری در تغییر وزن شرکت‌کنندگان مشاهده نشد اما کاهشی در حدود 0.87 تا 1.52% از حجم ساعد و ران پای آن‌ها بعد از گذشت 3 تا 6 ماه بعد از درمان مشاهده شد. این مطالعه وجود برخی از عوارض جانبی مثل، احساس درد در ناحیه تحت درمان  و تغییر رنگ پوست آن ناحیه را نیز گزارش کرده است.

اگرچه کرایولیپولیز دارای فواید و اثرات بسیار مفیدی در بیماران است اما نگرانی‌هایی از بروز عوارض جانبی بعد از درمان با آن نیز رو به افزایش است.

تکنولوژی لیزر

تکنولوژی لیزر یک تکنولوژی بر پایه استفاده از نور بوده که توانایی نفوذ به بافت‌های داخلی بدن را ندارد. در سال 2017 یک مطالعه بالینی نشان داد که استفاده از لیزر در 2 ماه اول می‌تواند موجب 14 تا 18 درصد کاهش بافت چربی در زیرپوست گردد.

با بررسی از طریق دستگاه mri می‌توان متوجه شد که بعد از 3 تا 6 ماه استفاده از این تکنولوژی، به میزان 21 تا 24 درصد از حجم چربی کاهش‌یافته است. همچنین در این مطالعه مشخص شد که بسیاری از بیماران بعد از گذراندن مراحل درمانی لیزر اعتمادبه‌نفس بیشتری را در مقایسه با قبل کسب کرده بودند. مطالعات بیشتر نشان داد بعد از لیزر درمانی، تغییرات مثبتی در ساختار بافت پوست، کاهش التهاب و افزایش تعداد ماکروفاژها که مسئول پاک‌سازی بافت از سلول‌های مرده هستند، به وجود آمده است.

از عوارض شایع استفاده از لیزر می‌توان به بروز قرمزی در پوست اشاره کرد. من متوجه شدم که هردوی این روش‌ها برای دادن فرم موردنظر به بدن و کاهش چربی‌ها بخصوص در اطراف شکم بسیار مفید و کاربردی هستند. به نظرم افراد مزومورف بعد از استفاده از این روش‌ها بیشتر از بقیه افراد این تغییرات را، بخصوص در نواحی باسن و دور شکم، احساس می‌کنند. اگرچه این روش‌ها می‌توانند برای ایجاد فرم و انحنا در باسن یا ران افراد اکتومورف استفاده شود.

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی برای افزایش حجم عضلات و تناسب اندام

روش‌های جایگزین

امواج رادیویی و مافوق صوت نیز از دیگر روش‌های غیرتهاجمی برای کاهش چربی بدن هستند. امواج رادیویی می‌توانند سلول‌های چربی را در فاصله یک سانتی‌متری تحت تأثیر قرار داده و آن‌ها را گرم کند. klaus و همکارانش در مطالعه‌ای میزان اثر دستگاه‌های با پایه امواج رادیویی را بر بافت چربی اطراف شکم بدون ایجاد هیچ‌گونه تماس بر سطح پوست بررسی کردند. بعد از 4 سال مشاهده شد که 13 نفر از شرکت‌کنندگان دچار کاهش وزن به میزان 1.29 کیلوگرم و کاهش 4.42 سانتی‌متری ضخامت بافت چربی دور شکم شدند. اگرچه این مطالعه از جامعه آماری کمی استفاده می‌کرد اما هیچ‌گونه بروز عارضه جانبی را در افراد گزارش نکرد. امواج مافوق صوت نیز به علت طول‌موج کوتاه خود می‌توانند سلول‌های چربی را با مایع تبدیل کنند.

 این امواج بدون آسیب به سایر بافت‌ها، می‌توانند بافت چربی را در بدن از بین ببرند. یک گزارش در  سال 2010 نشان داد در حدود 80% از 609 شرکت‌کننده در مطالعه از نتایج استفاده از این امواج بسیار راضی بودند و همچنین نویسندگان این مطالعه گزارش کردند که 35% از شرکت‌کنندگان به وزن ایدئال خود دست‌یافته بودند. من معتقدم که روش‌های مبتنی بر امواج رادیویی و مافوق صوت برای افراد با فرم بدنی اکتومورف بسیار مفید خواهد بود. همچنان اندومورف‌ها نیز می‌توانند از مزایای این دستگاه‌ها به‌منظور کاهش چربی ران، کمر و شکم بهره‌مند شوند. اگرچه به‌صورت کلی نمی‌توان استفاده از روش یا ابزاری را برای افراد خاصی توصیه کرد و باید حتماً قبل از انتخاب روش و وسیله مورداستفاده، بافت چربی و فرم بدنی افراد با دقت بررسی شوند.

فرم بدن در مردان و زنان

امروزه در حدود 25% از سهم فروش محصولات آرایشی و زیبایی در دنیا به مردان اختصاص پیداکرده و بسیاری از آنان به فرم بدن خود و ساختار عضلات خود توجه بیشتری می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد که امروزه مردان همانند زنان تمایل دارند تا به فرم بدنی ایدئال خود و جامعه دست پیدا کنند.

برخی مطالعات نشان داده که مردان بیشتر از گذشته خواهان داشتن اندام تنومند و خوش‌فرم هستند. زنان همیشه خصوصیات فیزیکی خود را دست‌کم می‌گیرند. ازلحاظ بیولوژیکی تفاوت‌هایی در توزیع و حجم بافت چربی در زنان و مردان وجود دارد. یک مطالعه بالینی نشان داد که میزان انجام پروسه لیپولیز در ناحیه شکم زنان و مردان متفاوت است. برخلاف باور همگان، سرعت کاهش بافت چربی یا همان لیپولیز در زنان در مقایسه با مردان بسیار بیشتر است و تغییر سایز و وزن و کاهش بافت چربی بخصوص در اطراف شکم و پهلوها در مردان به‌سختی انجام شود.

ملاحظات

من‌بعد از انجام مشاوره و گفت‌وگو با بیمار ترجیح می‌دهم تا بهترین روش را برای کاهش بافت چربی بیمار اجرا کنم. به‌طور مثال ممکن است فردی با فرم بدنی اکتومورف علاقه‌ای به تغییر فرم باسن خود نداشته باشد. به همین خاطر باید قبل از هر اقدامی مشاوره کاملی با بیمار داشته باشیم. یکی از گزینه‌ها می‌تواند استفاده از لیزر لیپولیز باشد که در مورد آن بحث شد و به نظر من برای افرادی که به دنبال ظاهر پرتری در باسن هستند بسیار مناسب است. بیمار دیگری ممکن است از حجم بالای چربی در بخش داخلی ران خود ناراضی باشد که پیشنهاد من استفاده از کرایولیپولیز است. انتخاب نوع و روش درمانی به خصوصیات فردی، جنسیت و شکل بدن بیماران وابسته است. به همین علت انجام مشاوره با بیماران به کسب نتیجه ایدئال در کسب فرم و شکل بدن و وزن مناسب بسیار کمک می‌کند.

جمع‌بندی

درمان‌های تغییر فرم بدن بدون اعمال جراحی یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد نتایج دلخواه و ایدئال در بیماران است. این نکته بسیار مهم است که درمان در بیماران را متناسب با فرم بدنی و شرایط فیزیکی آن‌ها انتخاب نماییم تا نتایج ایدئال‌تری کسب کنیم.

امروزه بیشتر روش‌ها بر کاهش بافت چربی و فرم شکم و پهلوها متمرکزشده‌اند اما روش‌های جدیدتری هم هستند که برای تغییر فرم و کاهش چربی نواحی از بدن مانند بخش‌های بیرونی و درونی ران پا، ساعد و بخش‌های دیگر طراحی‌شده‌اند. پس بهتر است با شناخت و بررسی کامل فرم بدن و همچنین مشاوره کامل با بیماران بهترین و مناسب‌ترین تکنیک را برای کاهش بافت چربی و فرم دهی به بدن انتخاب کنیم.